آرشیو آبان ۱۳۹۱

«بر ارتفاع نامت چون تاج سبز نخل ایستاده‌ای»

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۱

منوچهر آتشی

متولد: ۲ مهر ۱۳۱۰

وفات: ۲۹ آبان ۱۳۸۴

فرخنده حاجی‌زاده

به منیرو نوشتم شیک شدیم. رُژ لب می‌زنیم و می‌رویم مجلسِ ختم. چندی پیش نوشتم؛ بعد مرگ حقوقی. نوشتم باور می‌کنی منیر! رُژ زدم و رفتم؛ با یک مداد باریک مشکی ،زیر چشم. این که خوب است یا بد است و این و آن چه می‌گویند و چه فکر می‌کنند مسئله‌م نیست. مسئله این است که مرگ آجین شده‌ایم و حس‌های‌مان سنگ.

رفتیم، نشستیم و با تعجب شنیدیم آن که میکروفون در اختیار داشت و معرکه‌گردان بود در مراسم حقوقی شاعر هر چه دلش خواست بار شاعران کرد. همانجا یاد ضجه‌ های تو افتادم و صورت خیس خودم سر گور گلشیری.

منیر انگار مرگ آمده در همسایگی‌مان خانه کرده؛ درست زیر پوست‌ مان. چنان نزدیک که از نزدیکی حسش نمی‌کنیم.

ادامه مطلب …

کلمه را نتوانستم بخوانم!

جمعه ۵ آبان ۱۳۹۱

فرخنده حاجی زاده

هواپیما از باند فرودگاه مهرآباد جدا می شود، ساعتِ ۴ صبح. چشم هایم را می بندم. در انتظار خواب، نمی گذارد. راه خوابم را می بندد. با چشم های بسته بی آن که به هشدارهای کلیشه یی مهماندار گوش دهم کمربند را می بندم و محکم می نشینم بالای گورش. گوری که فکر می کنم شکلِ شکل خودش است. از روزی که برنامه ی سفرم قطعی شده بارها این راه را رفته و برگشته ام. این بار با واقعیتی نزدیک تر، گورستان پرلاشز را دور می زنم. شاخه یی نیلوفری کبود.

ادامه مطلب …

مجله‌ی رادیویی نگاه‌ها و اندیشه‌های رادیو فرانسه

جمعه ۵ آبان ۱۳۹۱

گفت و گوی تلفنی فرنگیس حبیبی

نگاه ها و اندیشه‌ها

فرنگیس حبیبی: «خلاف دموکراسی» عنوان مجموعه قصه‌ای‌ست به قلم شما خانم فرخنده‌ی حاجی‌زاده که اخیراً توسط انتشارات ویستار در تهران به چاپ رسیده. این مجموعه چهار داستان رو در برمی‌گیره که از اون میان، داستان ‍«خلاف دموکراسی» و داستان دیگری تحت عنوان ‍«ادامه» که در واقع دنباله‌ی اولی هست‏ توجهِ خاصِ خواننده‌اش رو جلب می‌کنه. به روی کلمه‌ی «خواننده‌اش» تکیه می‌کنم چون این داستان‌ها خوانندگانی رو می‌طلبه که دوستداران بی‌قید و شرطِ قصه‌هایی نباشند که سرگذشت معیّنی رو با مقدمه و پایانی نیکو یا غم‌انگیز بیان کنند. سرگذشتی که به روی یک جاده‌ی صاف، بدون دست‌انداز و پیچ و خم جریان پیدا کنه. قصه‌ی «خلاف دموکراسی» و ادامه‌ی اون در واقع نگاهی ویژه به عشق رو بیان می‌کنه، اززبان زنی که در رؤیا با مطلوب و محبوب خودش سخن می‌گه، سخنی نه چندان متعارف ولی سخت واقعی و طبیعی. این زن این عشق- رؤیا رو با خودش به همه جا می‌بره و یا با او به همه جا برده می‌شه. به پشت دیوار زندان یا به بخش اورژانس بیمارستان. خانم فرخنده‌ی حاجی‌زاده آیا می‌شه گفت «خلاف دموکراسی» یک گفتگوی درونی هست که عشق رو به طور کلی معنا می‌کنه و به طور ویژه‌ای معنا می‌کنه؟

ادامه مطلب …

نگاهی به مجموعه داستان «تقدیم به کسی که قاتلم نبود»

جمعه ۵ آبان ۱۳۹۱

کتابت، عقل، انسان

یزدان سلحشور

داستان نویسی ایران با ورود مدرنیسم به آن، عجین است؛ از نظر تاریخی، محتوایی، حتی سبکی، ما داستان غیرمدرن نداریم .حتی «روستایی نویس» های ما نظیر دولت آبادی و فقیری از لحاظ سبک در داستان مدرن معنا می شوند. با این همه اغلب در شکل و شمایل داستان مدرن با هم اختلاف داریم. اکنون هم که داستان پست مدرن ظهور کرده است!

ادامه مطلب …

جهت یادآوری

جمعه ۵ آبان ۱۳۹۱

به طور کلی چشم هایت را دوست دارم
جزئیاتم کنار تو     بی ربط
تفاوت می پسندی
با طای دسته دار
با تای بی دسته؟
کور شود «دریدا» که تفاوت را نمی بیند
وقتی میان پرانتزها کشیده می شوم
و می شوند کشیده تر فاصله ها

ادامه مطلب …