آرشیو ‘آثار دیگران’

زنان در کانون نویسندگان ایران

یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷

“مسعود نقره کار”

سیمین دانشور، فریده فرجام، غزاله علیزاده، سیمین بهبهانی، هماناطق، رویا کهربایی، طاهره صفارزاده، گلی ترقی، شهرنوش پارسی پور، بتول عزیزپور، صغرا باقری، منصوره هاشمی، لیلی گلستان، کیاندخت پرتوی، پرتو نوری علاء، فرزانه ابراهیمی، قدسی قاضی نور، مهین خدیوی، عاطفه گرگین، کبری سعیدی(شهرزاد)، روشنک داریوش، نازی عظیما، فرشته ساری، مهرانگیز کار، ادامه مطلب …

بررسی رمان ” جای خالی سلوچ”

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶

بررسی رمان ” جای خالی سلوچ”با حضور خالق اثراستاد”محمود دولت آبادی”در کارگاه قصه نویسی فرخنده حاجی زاده در” مدرسه خوانش”

برگرفته از کتاب مهمانی آیینه در مورد قصه‌ی خلاف دموکراسی

دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴

دکتر محمدمهدی خرمی

گذشته از گرایش‌های تکنیکی و استفاده از اهرم‌‌های ادبی خاص، گهگاه، برخی محدودیت‌‌ها از جمله حضور سانسور، اثری را تحت تأثیر قرار داده است. در چنین شرایطی استفاده‌‌ی آگاهانه از برخی شیوه‌‌ها می‌تواند اثر را فراتر از تشبیه و استعاره بنشاند و امکانات قرائتی و تفسیری چندین‌‌گانه‌‌ای برای اثر فراهم آورد. ادامه مطلب …

نظر حورا یاوری درباره آثار فرخنده حاجی‌زاده

سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۳

ادامه مطلب …

نظر سیمین دانشور درباره آثار فرخنده حاجی‌زاده

چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳

ادامه مطلب …

برنامه‌ی «با کتاب در ایران»

جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۲

کامران فانی

- در این برنامه به معرفیِ چند کتابِ تازه که اخیراٌ در ایران منتشر شده است می‌پردازم. «گزارش- قصه‌ی ۱: سینه‌ی سهراب» نوشته‌ی فرخنده‌ی حاجی‌زاده، انتشارات ویستار، ۹۶ صفحه.

- «وقت و بی‌وقت که قصه ببافی، و توی بیخوابی‌های شبانه سوار بر شاهپرکِ خیال تا تمام قله‌های کشف ناشدنیِ واقعیت بپری و گاه با رقه‌ی کوچکی از واقعیت و یا آن چیزی را که می‌توانست واقعیتِ تو باشد و نیست چنان بگسترانی که خودت هم ندانی مرز خیال کجاست و واقعیت کجا و مدام در واقعیت پرآشوب قصه‌های ذهنت غلت بزنی. اراده هم که کنی گزارشی از لحظه‌ای، وضعیتی، زندگی کسی یا جریانی بنویسی به سمت روایت کشیده می‌شوی و به نوشته‌ات که برگردی می‌بینی نه قصه است به روال آنچه آموخته‌ای و نه طبق تعریف‌های قراردادی گزارش. پس ناچار برای هویت بخشیدنش نامی خود ساخته بر آن می‌گذاری. نامی که تلفیقی از گزارش و قصه است.» «گزارش قصه»

ادامه مطلب …

اکبر رادی

جمعه ۷ تیر ۱۳۹۲

ادامه مطلب …

نظر دکتر رضا براهنی در مورد نوشته های فرخنده حاجی زاده

جمعه ۳ شهریور ۱۳۹۱

در فاصله ی بین «خاله سرگردان چشم ها» و «از چشم های شما می ترسم» در وجود فرخنده حاجی زاده با نویسنده ای سروکار داریم که از تجربه کردن در عوالم قصوی- از زبان تا راوی و زاویه- و شخصیت های متفاوت و آغشته به زوایای طنزآمیز و به ریشه زدن های سریع تا سرراست در آوردن قصه ی کوتاه، بلندتر از کوتاه و رمان نمی هراسد خواه خاله سرگردان چشم ها باشد و خواه ترس از آن ها و به هر طریق از خلال صنعت قصه و رمان چشم ها را عبور می دهد، عبور دادنی از زیر، انگاری که در سطح زیرین قالی خوش بافت پدیده ی قصوی، غوغایی از بیان زنانه و زنانگی بیان، آن جا در کمین این نویسنده نشسته است.

ادامه مطلب …

آثار شما

جمعه ۳ شهریور ۱۳۹۱

نویسنده ی ارجمند

این بخش پیشکش مطلب تو.

مطلب خود را به نشانی زیر ارسال کن:

ادامه مطلب …

برای فرخنده حاجی‌زاده به بهانه‌ی ۲۰ تیر روز تولد

جمعه ۲۳ تیر ۱۳۹۱

رویا تفتی

حالا که قرار است در این روزهای شلوغی و فراموشی، یاد بعضی نفرات روشنمان بدارد، چه بهانه ای بهتر از روز تولدشان که حداقل گاهی به یاد آدم های پرتلاش و موفق دور و برمان بیافتیم. فرخنده حاجی زاده را اولین بار در کارگاه دکتر براهنی دیدم (حدود ۱۶ سال پیش) و خوشبختانه دوستی و ارتباط‌مان همچنان ادامه دارد. نمی گویم امیدوارم ادامه داشته باشد، چون حداقل برای من، یک زن با مشخصات حاجی زاده همیشه قابل احترام خواهد ماند.

ادامه مطلب …